środa, 9 stycznia 2013

Konta oszczędnościowe



Konta oszczędnościowe podbijają rynek produktów depozytowych
                Wszyscy wiemy, jak ważne jest inwestowanie posiadanej przez nas gotówki – pieniądze nieustannie tracą na wartości. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim zjawisko inflacji, które można przystępnie wyjaśnić jako spadek siły nabywczej pieniądza. Istnieje jeszcze kilka innych przyczyn, jednak ochrona pieniędzy przed skutkami inflacji wydaje się być najistotniejsza. Do tej pory mogliśmy środki zainwestować w mniej lub bardziej ryzykowne przedsięwzięcia, jednak to lokaty były i póki co są najczęściej wybieranym sposobem na zagospodarowanie wolnych funduszy.
                Sytuacja może jednak ulec zmianie, ponieważ banki zdecydowały się na wprowadzenie do swoich ofert kont oszczędnościowych, które łączą w sobie zalety tradycyjnej lokaty i konta osobistego. Przeważająca część depozytów bankowych to lokaty terminowe, na które wpłacamy środki. Pieniędzy tych zazwyczaj nie możemy odzyskać przed terminem wygaśnięcia umowy bez ryzyka utraty naliczonych odsetek. Oczywiście są od tej reguły wyjątki, jednak najczęściej banki zastrzegają sobie prawo do zachowania wypracowanego dochodu jako rekompensaty za niedotrzymanie warunków umowy. Jedną z ważniejszych wad tradycyjnej lokaty jest konieczność zdeponowania konkretnej sumy – jesteśmy zobligowani do wpłacenia minimalnej kwoty dla której bank zgodzi się na otwarcie danej lokaty. Zazwyczaj jest to kilkaset złotych.
Zasady funkcjonowania konta oszczędnościowego
                W przypadku konta oszczędnościowego wypłacanie środków jest możliwe, zazwyczaj nieograniczone, jednak warto dokładnie zapoznać się z regulaminem oferty. Wiele banków proponuje nam darmowe otwarcie i prowadzenie takiego rachunku oraz jedną darmową wypłatę pieniędzy w ciągu miesiąca. Za każde kolejne wykorzystanie środków na rachunku będziemy musieli zapłacić, dlatego warto zastanowić się, jak często będziemy funduszy z takiego konta potrzebować. Jeśli wypłaty będą zbyt częste, może się okazać, że na koncie nie tylko nie zarobimy, ale wręcz stracimy. Warto dodać, że wypłata środków nie powoduje utraty naliczonych odsetek.
                Konto oszczędnościowe z lokatą łączy zatem fakt, iż zdeponowane fundusze podlegają oprocentowaniu. Co ciekawe, naliczanie odsetek rozpoczyna się wraz z momentem wpłacenia na konto pierwszej kwoty – bez znaczenia jest to, jak wysokiej. Wraz z wpłaceniem na konto pierwszego grosza, grosz ten zaczyna dla nas pracować. Dodatkowo, oprocentowanie kont oszczędnościowych bywa równie korzystne jak oprocentowanie tradycyjnej lokaty.

Kto powinien zainteresować się kontem oszczędnościowym?
                Konta oszczędnościowe będą idealne dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na trwałe zamrożenie posiadanych zapasów. Co prawda lokata w każdej chwili może zostać zlikwidowana, jednak niesie to ze sobą wspomniane wcześniej konsekwencje. Dla tych, którzy chcieliby mieć możliwość pomnażania gotówki bez konieczności całkowitej rezygnacji z jej wydatkowania w razie nagłej potrzeby konto oszczędnościowe wydaje się być najlepszym możliwym wyborem.

Zestawienie funkcjonalności i cech obu rozwiązań
Lokata
Konto oszczędnościowe
Brak możliwości wypłaty środków przed końcem umowy
Ograniczona możliwość wypłaty środków
Możliwa utrata odsetek w przypadku zerwania umowy
Brak możliwości utraty wypracowanych już odsetek
Otwarcie lokaty możliwe dopiero po zgromadzeniu wymaganej przez bank kwoty
Brak ograniczeń co do pierwszej wpłaty – na konto możesz wpłacić dowolną kwotę
Konieczność zamrożenia gotówki
Pieniądze są do naszej dyspozycji przez cały czas
Zazwyczaj wyższe oprocentowanie z uwagi na brak możliwości dysponowania gotówką
Zazwyczaj niższe oprocentowanie jako cena za elastyczność, a więc ryzyko wypłacenia środków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz